Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach świątecznego i noworocznego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Rok 2019 był dla naszej redakcji dosyć aktywny. Mieliśmy okazję prezentować nasze tytuły podczas corocznych wydarzeń branżowych, wśród których były trzy imprezy targowe – Krakdent, CEDE i Dentamed. Nasze czasopismo patronowało także nowej inicjatywie – targom Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie, gdzie po raz pierwszy zorganizowano duży panel szkoleniowy specjalnie dla techników dentystycznych. Rok 2020 na pewno będzie rokiem podsumowań. W branży będziemy obchodzić kilka jubileuszy. Już od dwóch wydań na naszych łamach mogą Państwo śledzić szczegóły dotyczące uroczystych obchodów 35-lecia Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych, na które już teraz można się zapisać. Oprócz tego jubileusz będą obchodzić znane w środowisku firmy: Marrodent, Polkard i Zhermack. Z kolei targi w Nadarzynie planują kontynuować inicjatywę szkoleń dla techników dentystycznych, na naszych łamach będą mogli Państwo śledzić ich tematykę.
Z okazji zbliżających się świąt pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia, aby ten magiczny czas sprzyjał odpoczynkowi, spotkaniom z najbliższymi i relaksowi, a rok 2020 przyniósł Państwu wiele sukcesów!
redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
W obecnych czasach najczęściej stosowaną metodą otrzymywania metalowych elementów protez jest metoda traconego wosku, wprowadzona do stomatologii na początku XX wieku.
Celem pracy jest przedstawienie na podstawie piśmiennictwa wybranych systemów elementów retencyjnych, ich charakterystyki, wad i zalet oraz wskazań do wykorzystania w rehabilitacji protetycznej.
Przedstawienie metody cyfrowej łączącej wykorzystanie skanów wewnątrzustnych i skanów twarzy przy wspomaganym komputerowo projektowaniu i produkcji (CAD/CAM) belek do całkowitych protez nakładkowych (overdenture) uzębienia szczęki, wspartych na implantach.
W pracy opisano zmiany, jakie zachodzą w układzie stomatognatycznym na skutek braków zębowych skrzydłowych.
Artykuł opisuje sposób wykonania korony hybrydowej z wykorzystaniem skanera CS.NEO.
W chwili obecnej na rynku można spotkać trzy główne typy zębów stosowanych do ruchomych uzupełnień protetycznych.